فناوری شارژ سریع PD3.0 و QC3.0
فناوری شارژ سریع PD3.0 و QC3.0 در شارژ و پاوربانک

این فناوری نیز مانند فناوری QC3.0، شرکت qualcomm که تامین کننده پردازنده های اسنپدراگون هست مربوط دارد و سازنده این دو فناوری همین شرکت است. فناوری PD3.0 میتواند انرژی برق کنترل شده بیشتری را به دستگاه های دیجیتال مانند موبایل انتقال دهد.
در حال حاظر با پیشرفت این فناوری میتوان دستگاه ها را با 240 وات خروجی که حداکثر توان این فناوری هستش شارژ کنیم اما در نظر داشته باشید شارژ باید از این عداد ارقام پشیتبانی کنند.

چه دستگاه هایی از این فناوری پشتیبانی میکنند ؟

انواع موبایل های نسل جدید که شارژ های 15 یا 18 وات به بالا دارند معمولا از این فناوری پشتبانی میکنند اما نکته اینجاست که شارژ اصلی همان دستگاه ام از این فناوری پشتبانی میکنند یا خیر، معمولا بعضی از شرکت ها به دلیل مشکلات مالی و قیمت دستگاه ها شارژر ها را از داخل جعبه حذف میکنند و یا به صورت ساده و بدون فناوری های نوین عرضه میکنند توجه داشته باشی خیلی از شرکت های محدود این کار را انجام میدهند و شامل همه نمیشود.

اگر شما یک گوشی پرچمدار تهیه کردید و داخل جعبه آن شارژ نبود میتوانید با توجه به نیاز موبایل خود یک شارژر با فناوری های نوین مانند QC3.0 و PD3.0 تهیه کنید که معمولا با استاندارد های این دو فناوری دستگاه شما به خوبی شارژ میشود و نگران سلامت باطری خود نباشید.

چه شارژر هایی از فناوری PD3.0 بهره میبرند ؟

شارژر های که دارای این فناوری ها باشند قیمت نسبتا بالاتری نسبت به شارژر های عادی دارند این فناوری اکثرا در شارژر و پاوربانک هایی که جدیدا وارد بازار شده اند دیده میشوند و شما با مشاهده اطلاعت هر شارژری میتوانید از پشتبانی آن از این فناوری ها مطمعن شوید.

چه شارژری مناسب دستگاه شماست؟

شما باید با توجه به مدل موبایل خود شارژر با این فناوری ها تهیه کنید، این فناوری ها مقدار وات دستگاه شما را تشخیص میدهند و بر اساس آن دستگاه شما را شارژ میکنند.

اما برای مثال اگر موبایل شما از شارژ سریع 60 واتی پشتبانی کند و شما یک شارژ با حداکثر وات 22 وات تهیه کنید، نمیتوانید از حداکثر قدرت شارژ دهی دستگاه خود استفاده کنید، در این صورت شما هنگام تهیه شارژر و یا پاوربانک باید حداکثر قدرت وات شارژ دهی را در نظر بگرید.

همچنین اگر به دنبال تهیه شارژر برای لبتاپ خود هستید باید فناوری PD3.0 را فاکتور خرید خود قرار دهید زیرا که این فناوری تا 240 وات شارژ سریع را پشتیبانی میکنند و گزینه بسیار مناسبی برای شارژر های لبتاپ هستش.

کاربرد استاندارد QC3.0 در شارژرها چیست ؟

احتمالا در بین مشخصات پاوربانک ها و شارژر های موجود در بازار نام فناوری و یا استاندارد QC3.0 را شنیده باشید که این فناوری یک مزیت برای خرید محصولات حساب میشود، فناوری QC3.0 برای شارژ سریع تر و ایمن تر در دستگاه هایی مانند موبایل و لبتاب کارایی دارد اما به شرطی که دستگاه شما از آن پشتیبانی کند.

فناوری QC3.0 کجا کاربرد دارد ؟

این فناوری عملکرد بهتری نسبت به USB شارژر های عادی دارد، اما این قابلیت را باید شارژر و دستگاه باهم پشیتبانی کنند تا کارایی داشته باشد.
QC به معنای Quick Charge یا همان شارژ سریع است که توسط شرکت Qualcomm که تولید کننده قطعات مختلاف هستش ساخته شده است، اخرین نسخه QC نسل 3 آن است که در اکثر موبایل و لوازم جانبی های نوین استفاده میشود و نسل های قبل آن نیز عملکرد بسیار خوبی داشته اند.

QC3.0 با کمک فناوری INOV (ولتاژ بهنیه) با مصرف مقداری انرژی بیشتر تا 40% عملکرد سریع تر در شارژ دهی دارد.
فناوری INOV با تشخیص مقدار ولتاژ مورد نیاز برای دستگاه میتواند شامل دو مزیت شود، اول این که اگر به دستگاهی که 18 ولت انرژی برای شارژ کردن نیاز داشته باشد و ما با توان 20 ولتی آن را شارژ کنیم انرژی اضافی به وسلیه گرما خارج میشود و باعث داغ شدن موبایل و خود شارژ میشود، در قدم دوم حداکثر ولت نیاز برای یک دستگاه را تشخصی میدهد و به همان اندازه شارژ میکند این کار باعث بالا رفتن سرعت شارژ و جلو گیری از هدر رفتن وقت میشود.

چه دستگاه هایی از QC3.0 پشتیبانی میکنند؟

دستگاه هایی که پورت شارژ آن ها میکرو یو اس بی هستش نمیتوانند از این فناوری استفاده کنند، همچنین تفاوت هایی میان اندروید و آیفون وجود دارد، بسیاری از موبایل های نسل جدید که با type-c شارژ میشوند از این فناوری استفاده میکنند اما نه همه آن ها اگر یک موبایل پرچم دارد در دست خود دارید مطمعن باشید که مجهز به فناوری QC3.0 هستش.

گوشی های آیفون کمی متفاوت هستش، آیفون های قبل نسل 8 از هیچ شارژ سریع ای استفاده نمیکنند اما نسل 8 به بعد از فناوری PD3.0 استفاده میکنند که کمی متفاوت هستش با QC3.0، شارژ های آیفون به صورت فابریک از این قابلیت پشتیبانی نمیکنند و شما باید یک شارژ جداگانه که مجهز به  فناوری PD3.0 باشد تهیه کنید.

فناوری QC3.0 بر روی لبتاپ

تا اکنون تعداد بسیاری کمی از لبتاپ ها از فناوری QC3.0 پشتبانی کرده اند اما با گذشت زمان انتظار میرود همه لبتاپ ها از این فناوری پشتیبانی کنند.
در حال حاظر اکثر لبتاب ها از فناوری PD3.0 استفاده میکنند که مشابه QC3.0 هستش فناوری PD3.0 به دلیل ظرفیت ولتاژ بالای 100 وات برای لبتاپ ها مناسب تر است به این دلیل که لبتاپ ها نیاز به ولتاژ بالا تری برای شارژ دهی هستند.
اما دقت کنید همه شارژ های PD3.0 دارای توان 100 واتی نیستند و در مدل های مختلف عرضه میشوند.

نتجه نهایی

اگر به دنبال خرید یک شارژر و یا پاوربانک هستید و نمیخاهید از شارژر اصلی موبایلتون استفاده کنید استاندارد QC3.0 میتواند یکی از فاکتور های شما برای خرید باشد که همانند شارژر اصلی آسیبی به باطری موبایل نمیزد و همانند شارژر اصلی شارژ میکند.

 

اشتراک گذاری